top of page

GVASCD
2024 Annual Awards

The Genesee Valley Chapter NYS ASCD, in an ongoing search for what works in schools, has sought out, highlighted, and celebrated the accomplishments of educational leaders who achieve excellence in the areas of Supervision, Curriculum and Service. 

 

Every year, the Genesee Valley ASCD selects three winners from an annual nominations’ process. In May, the winners are celebrated at the Genesee Valley Chapter NYS ASCD Annual Awards Reception.  Award recipients attended with colleagues and families to share their accomplishment.

Our window for nominations is now closed. Winners will be announced soon! 

Congratulations to the 2023 Award Winners!

KathyGraupman.jpg
IMG_0041.jpg
RussellHarris.jpeg

Supervision Award 2023

Kathleen Graupman

Superintendent

Greece CSD

​​Curriculum Award 2023

Stephanie Smyka

Coordinator of Curriculum, Instruction and Professional Development

Monroe 2 Orleans BOCES

Service Award 2023

Russell Harris

BOE Member

Newark CSD

Previous Winners

Supervision Leader Award

2022-23 Kathy Graupman

2021-22. Krista Lewis

2020-21 Marc Fleming

2019-20 Ty Zinkiewich

2017-18 Annmarie Lehner

2016-17 Dr. Robert Ike

2015-16 Melody Martenez-Davis

2014-15 Dr. J. Kenneth Graham & Casey Kosiorek

2013-14 Rhonda Steffen

2012-13 Shaun C. Nelms

2011-12 Marie A. Lapple

2010-11 Gerald Bucklin

2009-10 Adele Bovard & Timothy Terranova

2008-09 Jo Anne Antonacci

2007-08 David Paddock

2006-07 James Fallon & Tamara Lipke

2004-05 Theresa Pulos & Dr. Henry Peris

2003-04 Phillip Burrows & Dr. Robert Collins

2002-03 Gary Lazenby

2001-02 David Dimbleby

2000-01 Michael Hagerman

1999-00 Dr. Helena Spring

1998-99 Philip Chirico

1997-98 Susan Meier

1996-97 Dr. Louise Sheinman-Pask

1995-96 Joanne Francione

1994-95 Annette V. Moscato

1993-94 Anthony Giannavola

1992-93 Mark Bower

1991-92 Dan Abballe

Curriculum Leader Award

2022-23 Stephanie Smyka

2021-22. Nikki Miller

2020-21. Jodie Verkey

2019-20 Dr. Michelle Ryan

2018-19 Cara Montrois & Melanie Ward

2017-18 Suzanne Pettifer

2016-17 Dr. Deborah Baker.

2015-16 Susan B. Pratt

2014-15 Dr. Renee Williams

2013-14 Marguerite Dimgba

2012-13 Lori Orologio & Linda Sykut

2011-12 Jan Lutterbein & Dr. Marijo Pearson

2010-11 Dr. Barbara Surash

2009-10 Dr. Pamela Kissel

2008-09 Dr. Anne Mitchell

2007-08 Patricia Schucker

2006-07 Julie Barker & Gene Mancuso

2004-05 Carol Goldsmith & Barbara Tomasso

2003-04 Thomas Gallagher, Gail Langton

& Dr. Bernadette Skobjak

2002-03 Linda Dinnocenzo

2001-02 Steve Walts

2000-01 Cyndi Besig & Edward Paulsen Jr.

1999-00 Linda Swanson & Jan Taylor

1998-99 Robert Kendall & Richard Stein

1997-98 Sheila Reynolds

1996-97 Carol Goldsmith

1995-96 Holly Jones

1994-95 Dr. Judith H. Howard

1993-94 Jean Slattery

1992-93 Mary Alice Price & Jean Simeone

1991-92 Dr. Meg Keller-Cogan/Marsha Stevens

Sister Edwardine Weaver

Service to Education Award

2022-23 Russell Harris

2021-22. Sherry Johnson

2020-21 Laurie Hopkin-Halbert

2019-20 Dr. Jennifer McMahon

2018-19 Robert McKeveny

2017-18 Jay Roscup & Deserie Richmond

2016-17 Michael Crumb

2015-16 Gerald Maar

2014-15 Mark Kokanovich

2013-14 Carol Stehm

2012-13 John Campolieto

2011-12 Joseph A. Kelly

2010-11 Steven Denaker

2009-10 Agnes Seneway

2008-09 Jody Siegle

2007-08 Dr. William Hayes

2006-07 Richard Kaplun

2003-04 Janet Gibbons

2002-03 Lea Levin

2001-02 Judy Wadsworth

2000-01 Dr. Edwardine Weaver, RSM

1999-00 Sandra Voigt

1998-99 Annalisa Allegro

1997-98 Dr. Peter Knapp

1996-97 Dr. Edwardine Weaver, RSM

1995-96 Linda Krieger

1994-95 Dr. Howard Maffucci

1993-94 Nancy Piccarreto

1992-93 John Cooper

1991-92 Wanda Ward

bottom of page